Így lesz jogszerű a honlapunk tartalma

2015-10-22

A jogszerű tartalom a jó tartalom alapja. Hiába bármennyire kreatív az online megjelenésünk, ha jogilag nem tiszta, nagyot bukhatunk. A Piac & Profit KKV-Akadémiáján szakértő foglalta össze a lényeget.

Ahhoz, hogy helyet foglaljunk az online térben, először ki kell jelölnünk a saját területünket – ehhez egy domain nevet kell választanunk. Ezt nagyon körültekintően érdemes megtenni, hisz nagy befektetést teszünk, ha változtatni kell, akkor nagy veszteséget okoz. Tehát mielőtt választunk, ellenőrizni kell a cégjegyzéket, a védjegyoltalmakat, a versenytársak kereskedelmi neveit – kezdte előadását dr. Mayer Erika ügyvéd a Piac & Profit KKV-Akadémiáján.

Ha a domain név megvan, elkezdhetjük építeni az oldalunkat. A megjelenés kialakításánál is legyünk körültekintőek! A versenytörvény ugyanis jellegbitorlásnak minősíti nemcsak a hasonló csomagolást, de azt is, ha a weboldalunk másolja valamely versenytárs weboldalát. A színek, az elrendezés, a menürendszer mind idetartozik. Jogsértés esetén a bíróság el fogja tiltani a másolót a jogsértéstől, tehát kezdhetjük elölről az egész fejlesztést. Egy kifejlesztett, bevezetett weboldal elvesztése komoly károkat okozhat, érdemes előre gondolkodni. Figyelnünk kell arra is, hogy jogszerűen használjuk a weboldalmotort, illetve természetesen a megjelenő szövegek szerzői jogi tisztaságára.

A szövegek átvétele esetén fontos tudni, hogy a szerzői jogi védelem határa a szerző halálának napjától számított 70 év – az online világban gyakorlatilag az örökkévalóság. Védett viszont a műveknek nem csak a címe vagy szövegrészlete, de akár egyedi figurái is – nem hirdethetünk például Harry Potter nevével.

A szabad felhasználás módja lehet az idézés – tehát a forrás megjelölésével átvett tartalom. De ez mindenképp rövid terjedelmű, egy-két mondatos. Ha ennél hosszabb, az már nem idézet, hanem átvétel, és így engedélyhez kötött.

A linkről egyelőre nem rendelkezik jogszabály, de az Európai Bíróság joggyakorlata alapján nem szerzői jogsértés akkor sem, ha úgynevezett „deep link”, vagyis nem a főoldalra, hanem valamely konkrét, szerzői jogi védettség alá eső tartalomra mutat.

Természetesen mindez a saját weboldalunk védelme szempontjából is fontos – ha minket másolnak, jogunk van eljárást indítani, az új Ptk. szerint pedig sérelmi díjat is jogunk van kérni, bár még nincs kialakult bírói gyakorlat, hogy ez mekkora összeg lehet.

/piacesprofit.hu/

Vissza

AI alapú marketing megoldások

2024. 04. 15.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (AI) megjelenése forradalmasította a marketing világát. Az AI nem csupán egy új technológiai trend, hanem egy olyan eszköz, amely lehe…
Bővebben

“Az oldal elindítását nem lezárásának, hanem sokkal inkább valami új kezdetének tekintjük.”

2024. 04. 13.
Mai interjúnkban a Szerencsejáték Zrt. csapatát kérdeztük, akik E-kereskedelem kategóriában Minőségi, Márkasite kategóriában pedig Az Év Honlapja díjat nyerték el.  Nagy figyelmet…
Bővebben

“Nem csak prédikálni akarunk a digitális fenntarthatóságról, hanem tenni is érte.”

2024. 04. 11.
Mai interjúnkban a NeoInteractive csapatát kérdeztük, akik két pályázatukkal is elismerést nyertek el. A 'Zöld honlap, Zöld holnap' weboldalukkal B2B weboldalak kategóriába…
Bővebben
További hírek